JE SPORT KLÍČEM KE ZDRAVÍ?

Majitel a provozovatel nejmodernějšího fitness centra ve Zlínském kraji, Jan Pravda, byl v úterý 14. dubna hostem ve vysílání Českého rozhlasu Zlín. Jak současnou koronavirovou krizi vnímá zkušený profesionál s dvacetiletou praxí v oboru? Jak pokračuje spolupráce s klienty, jak funguje tým trenérů v nelehké době, jak on sám vnímá současnost i budoucnost? To byla hlavní témata úterního rozhovoru, který si můžete poslechnout nebo přečíst.

Co si myslíte o současném stavu?

Pokud mám být upřimný, tak jsme přistihli náš stát jako naprosto nepřipravený. Největší akceschopnost předvedli podnikatelé a osoby, které se aktivně vrhly do boje, ať už v podobě šití roušek, výroby ochranných pomůcek, darů státu nebo jednotlivým organizacím. Nesouhlasím, že vedeme v prvním poločase 1:0, tak jak to uvedl premiér v televizním přenosu. Je to nesmysl, protože vůbec netušíme, kde všude náš protivník stojí a kolikrát ještě na nás v průběhu dalších let vyskočí. Je to dokonalá zbraň, která se nedá porazit, ale našim cílem musí být naučit se s virem žít a to s minimálními ztrátami na životech.

Je jasné, že tuto válku nevyhrajeme pokud nezměníme náš přístup a hlavně nezměníme pravidla.

Z mé 20leté praxe v oboru, který se zabývá zdravým životním stylem, bych nastavil kritéria jinak. Dnes již víme jasně, kdo je cílová skupina. Jsou to senioři a lidé s zdravotními obtížemi. Je tedy potřeba začít se zabývat prioritně těmito skupinami.

Je nutné dát lidem a oborům jasná pravidla uvolňování restrikcí.

Přestaňme vyvolávat paniku. Panika rovná se stres, a ten velmi snižuje imunitu člověka v dlouhodobém horizontu.

Je potřeba se ptát, kolik lidí prokazatelně umřelo na přímou příčinu Covid 19? Porovnejme statistiku z loňského roku s letošním, ale všechny nemoci, nejen Covid 19.

Jaký je nárůst ostatních civilizačních chorob v důsledky stresu a v nedostatku pohybové aktivity? To by měli být další otázky na které bychom se měli v dlouhodobém horizontu ptát.

Na základě přesných dat je možné vytvořit model, který jasně definuje opatření pro cílové skupiny. Musíme nastavit systém tak, aby začal okamžitě fungovat, není možné prohlubovat finanční krizi a paniku. Každý den je pro nás kritický a je to 1 bod dolů v našem pomyslném souboji s Covid 19.

K uzavření fitness center došlo cca před měsícem. Česká komora fitness označila měsíc jako dobu, která může být pro řadu center kritická. Jaká je u vás situace?

Jedním slovem kritická kritická.

Nicméně ne z důvodu koronaviru, ale z důvodu neinformovanosti ze strany vlády. Chybí nám podstatné informace o tom, jaký je výhled vlády na otevření našich zařízení. Od včerejšího dne (pozn. od 13.4) výhled máme, nicméně naprosto nedostatečný, nevíme jaké jsou podmínky – budeme muset řešit odstupy, roušky, rukavice, atd.)

Vytvořili jsme si krizový plán, který je ve dvou variantách otevření od května anebo od srpna. Podařilo se nám omezit náklady na minimum v podobě odložení splátek a aktuálně tvoříme nové projekty. Jsem nadšený z našich zaměstnanců a spolupracovníků, kteří se semkli a podporujeme se navzájem. Všichni víme, že tato doba je pro nás důležitá, a proto se snažíme pracovat a vymýšlet nové projekty, které nám pomohou se posunout dále.

Po lidské stránce jsme tedy velmi silní, co se týče ekonomiky je to horší – všechny odsunuté platby budeme muset splácet a je nám jasné, že i po otevření klubu se nám zvednou náklady až o 30%.

Vzhledem k tomu, že např. vládní program Covid, bezúročné půjčky nefunguje jak má, bude situace o to náročnější. Vita Sana Club investoval v minulých letech hodně finančních prostředků do prostor, strojů a zařízení. Jelikož jsme byli ve ztrátě, jsme nyní pro banky riziková skupina a na půjčku, která je garantovaná státem, tak nedosáhneme. Celkově jsou bohužel podpory orientované na zaměstnance, OSVČ nebo velké korporace, na menší firmy nikdo nemyslí.

Přes 20 let podnikám v oblasti, kde se staráme o zdraví lidí, vytváříme pracovní místa, děláme vše proto, aby se společnost měla lépe. Je to naše poslání, ale bohužel opatřeními, které nám stát zavedl nás uvrhl do těžko zvladatelných problémů a každý den je pro nás náročnější.

Nicméně chci zdůraznit, že jsou to mnohdy nesmyslná opatření. Sportovci a pohybově aktivní lidé nejsou riziková skupina, a navíc konkrétně ve Zlíně, je pouze pár jednotek lidí s pozitivním testem. Je tedy na čase svěřit větší zodpovědnost starostům, primátorům, hejtmanům, než zavádět plošné dlouhotrvající restrikce. 

Za jakých podmínek podle vás může znovu dojít k otevření fitness center?

Myslím si, že by si vláda měla uvědomit jednu zásadní věc. Jak jsem již uvedl, sportovci a lidé, kteří provozují pravidelně pohybovou aktivitu jsou lidé odolní a nejsou riziková skupina, tudíž není potřeba na sport a sportovní zařízení nahlížet s despektem. Slyšel jsme mnoho úvah, že právě sportovci budou až poslední koho vláda otevře.

Z mého úhlu pohledu je to nesmysl. Sportovci nejsou riziková skupina, mají výrazně lepší imunitu, nikdo nechodí cvičit, když je nemocný a tudíž je v těchto sportovních zařízeních paradoxně větší bezpečí než například v hobbymarketu. Ano je pravdou, že se lidé potí, více vylučují aerosol, ale je potřeba se na to dívat právě z pohledu rizikovosti skupiny. Sportovců a lidí aktivně sportujících je v ČR jen 20%. Tito lidé mají daleko větší schopnost odolávat virům a bakteriím, protože jejich imunitní systém je na úplně jiné úrovni než např. u seniorů.

Nehledě na fakt, že by si lidé měli uvědomit, že právě pohyb je v této situaci nejvíce potřebný ať už vůči stresu nebo vůči všem ostatním civilizačním chorobám, které nezmizeli. Pokud tedy vláda hovoří o promoření obyvatelstva mělo by to cíleně začít u lidí, kteří jsou nejodolnější. To, že pošleme seniory do hobbymarketu, není vůbec promyšlené. Přitom se hobby potřeby dají zakoupit online přes e-shop s dovážkou až do domu.

Zpět k Vaší otázce „Za jakých podmínek se můžou znovu otevřít centra?“

Za mě je potřeba dbát na zvýšenou hygienu, omezit počet osob v sálech, po každé hodině dezinfikovat prostor a pomůcky. Při těchto zásadách je možné sportovní aktivity pustit, nicméně je potřeba nepanikařit, virus tady s námi je a bude. Musíme se naučit s ním žít, než jít drastickými opatřeními proti němu.

Pokud se nepodaří najet do plného provozu v krátkém horizontu, pak by na to měla vláda jasně upozornit! Více než 5 měsíců nikdo z nás nepřežije. Umělé udržování a protahování rozhodnutí může vést k ještě větším ztrátám, insolvencím a exekucím. Vláda je teď na tahu a rád bych již po pěti týdnech slyšel jasný názor, co zamýšlejí.

Je nutné slyšet jasný názor odborníků a hlavně za něj vzít zodpovědnost. Firmy museli vzít zodpovědnost za sebe, za zaměstnance a taky se jich nikdo neptal. Doufám, že se v tomto ohledu již brzy někam posuneme.  

Je možné zajistit a dodržovat předepsané odstupy?

Jak jsem již uváděl, odstupy a restrikce vyvolávají paniku. Kdo z vás půjde cvičit, když si bude muset vzít roušku, rukavice, dodržet odstup 2 metry a být maximálně v 10 lidech v sále. Asi nikdo…

To znamená, že pokud vláda nezaujme stanovisko, že je potřeba naučit se s virem žít, vysvětlí lidem, že se není potřeba stresovat, uvolní restrikce u osob odolných a nezaměříme se jen na rizikovou skupinu, tak se nebude možné do vnitřních prostor vrátit hodně dlouho.

Vůbec nerozumím proč je ještě teď zavřeno pro vrcholový nebo výkonnostní sport.

Centra jsou prázdná a minimálně tito sportovci toho mohli naplno využívat. Tam je riziko minimální – je potřeba abyste pochopili pravý význam slova „riziko“ tak, jak ho chápu já. Slovo riziko je smrt. Fakt, že se někdo virem nakazí a bude mít lehký průběh, protože je odolný, to je přirozený důsledek a do budoucna tím budeme muset projít v nějaké formě všichni nebo většina z nás.

Pokud by k promoření nedošlo, pak se nám pandemie vrátí jako bumerang v několika vlnách. Za měsíc budeme v karanténě všichni znovu. Čekat na lék nebo vakcínu může trvat rok i více – na to taktéž nemáme čas. Je potřeba postupně vrátit lidi do normálu, počítat s nákazou jako u chřipky a počítat i s tím, že virus musí prostoupit obyvatelstvem.

Dá se porovnat příjem za běžný měsíc provozu a za měsíc po zavření centra? (O kolik procent příjem klesl?)

Snažíme se k našim členům přistupovat maximálně férově, ve všech situacích, chceme aby věděli, že se na nás můžou spolehnout a že jsme jejich kvalitní a poctivý partner. Proto jsme i v této situaci nabídli našim členům dohodu o přerušení členství ve dvou variantách. Buď nás chtějí podpořit, hradí členství dále a po skončení uzavření klubu se jim automaticky o tuto dobu členství prodlouží, nebo jsou v těžké situaci a pak jsme jim nabídli přerušení okamžité, tedy neplatí již žádný poplatek a po znovuotevření centra se zase smlouvy automaticky aktivují.

Tímto opatřením a podporou členů, kterých si neskutečně vážím, jsme se dostali do stavu, kdy nám klesly příjmy o 80%, což samozřejmě nestačí na úhradu nákladů. Nicméně je to významný příspěvek v této době a za to jim moc děkuji.

Zaměstnanci mají úplné volno, nebo jste zavření centra využili například k drobným opravám?

Vita Sana Club funguje na trochu jiných principech. Snažím se se všemi maximálně komunikovat. Ten, kdo má nějaký zdravotní problém, je doma. Když si někdo potřebuje obstarat rodinu, je doma. Ti, kteří mají volno, pracují s námi na online lekcích, šili roušky, dělají v klubu opravy, malují, atd.

Snažíme se komunikovat přes online média, jednou za čas uděláme týmovou poradu a rozhodneme o dalších projektech, které spustíme. Snažíme se být aktivní, ale posuzujeme velmi přísně aktivity, tak abychom byli efektivní. Máme mnoho dalších plánů. Všichni víme, že se zase setkáme i s našimi členy a budeme rozvíjet spolupráci na všech úrovních dále. Moc se na to zase těším a už tyto dny vyhlížíme.

Jsou to právě naše projekty, ve kterých jsme nepolevili a budeme přidávat další. Například jsme s našimi partnery ušili 1200 roušek pro naše členy a dalších 3000 jsme jich dodali pro město Zlín, které je následně distribuovalo lidem s nejvyšší prioritou. Samozřejmě jsme mysleli i na děti v dětském domově, na seniory, atd.

Dále jsme zavedli program Antivirus, který je taktéž reakcí na aktuální studii, která proběhla v USA. Po zavedení karantény a restrikci ze strany vlády USA, klesla pohybová aktivita o 40%, což je v dlouhodobém horizontu naprosto alarmující.

Řekli jsme si, že je potřeba udržet populaci v pohybu, protože nejlepším lékem proti stresu a dalším civilizačním chorobám je právě pohybPohyb je to co umíme, takže jsme zveřejnili na našem FB online lekce, které poskytujeme zdarma. Pokud se někomu naše aktivity líbí, má možnost nám přispět tzv. dobrovolným vstupným.

Taktéž jsme zavedli půjčovnu našich věcí, aby měli lidé k dispozici pomůcky a pohybu se věnovali. Nastavili jsme i prodej balíčků osobních tréninků a členství ve formě poukazů, které využijí v budoucnu. Je to forma dobrovolné aktivity lidem, kteří mají rádi sport a chtějí nás podpořit, protože tyto finance rozdělujeme dále našim trenérům.

Věříme si, jsme mladá dynamická společnost se skvělým kolektivem a umíme držet pospolu, takže věřím, že budeme schopni najít cestu a zejména ukážeme lidem, že být fit je v dnešní době nejdůležitější. 

Odkaz na článek KLIKNI