MATCHA zelený čaj


V jednom z našich předchozích článků jste si mohli přečíst o různých druzích čaje a jejich pozitivních vlivech na naše zdraví. Přesto se Matcha zelenému čaji budeme věnovat více podrobněji, zaslouží si přece více než jen pár řádků.

Klikněte na tento odkaz a přečtěte si článek Čaje

Matcha je druh zeleného čaje vyrobený z mladých lístků čajovníku, následně rozemletých v prášek.
„Když porovnáme klasický zelený lístkový čaj a Matcha, zjistíme, že se jedná o dva naprosto rozdílné nápoje. Zelený čaj připravujeme tím, že jej zalijeme horkou vodou, necháme pár minut louhovat a přecedíme. Je to něco jako vařit špenát – po uvaření listy špenátu vyjmeme, vyhodíme a vypijeme vodu.“  říká Louise Cheadle, spoluautor knihy The Book of Matcha. „Samozřejmě, že do těla dostaneme určité kvalitní látky, ale tímto přece vyhazujeme tu nejlepší část.“

Matcha je speciální druh zeleného čaje, pěstovaného z velké většiny v Japonsku.
Keře čajovníku se pěstují výhradně ve stínu. Tímto si rostlina vytváří větší procenta chlorofilu, čímž jsou lístky sytě zelené a obsahují mnohem více živin.
Sběr probíhá ručně a před rozemletím se odstraní všechny tvrdé části listu – stopky a žilky. Tradičně se listy drtí žulovými kameny do velmi jemného prášku. Celý proces je v zásadě prováděn ve tmě, z důvodů uchování všech látek.

„Kvalitní Matcha čaj se vyznačuje svou zářivě zelenou barvou a velmi jemnou strukturou prášku. Zato Matcha průměrné kvality je více žlutá a na omak pocitově hrubší. Kvalita čajových lístků, ze kterých se Matcha vyrábí ovlivňuje především chuť. Kvalitní lístky dodávají nápoji lehce nasládlou, nikoli hořkou, jak si spousta lidí myslí.“

Matcha, stejně jako jiné zelené čaje, obsahuje třídu antioxidantů nazývaných katechiny.
Má vysoké procento katechinu zvaný EGCG (tvořící 60%), o němž se předpokládá, že působí rakovinotvorně.
Studie spojují zelené čaje s řadou přínosů, jako je například – prevence proti srdečním onemocněním, cukrovky typu 2 a rakoviny. Dokonce také podporování zrychlení metabolismu.
Nicméně je třeba si také uvědomit, že většiny těchto studií, nejsou studiemi klinickými.

ČISTÁ MYSL, KONCENTRACE A MEDITACE

Již přes tisíciletí je Matcha čaj nápojem čínských Taoistů a japonských Buddhistů jako prostředek k relaxaci, zachování pozornosti a čisté mysli během meditace.
Nyní víme, že tohoto vyššího stavu vědomí mají za následek aminokyseliny (L-Theanin) obsažené v listech, které se používají k přípravě Matchy. Aminokyselina podporuje produkci alfa vln v mozku, která vyvolává relaxaci s tím, že jsme stále při vědomí a neupadáme do spánku. Dalším pozitivním účinkem aminokyseliny L-Theanin je produkce dopaminu a serotoninu. Tyto dvě chemikálie slouží k posílení nálady, zlepšení paměti a zvýšení koncentrace.

ENERGIE A VYTRVALOST

Zatímco lístkový zelený čaj přirozeně obsahuje kofein, zvýšení energie získané z Matcha čaje je do značné míry dána svou jedinečnou kombinací dalších živin. Kvůli účinkům již dříve zmíněné aminokyseliny L-Theaninu, může zvýšená energie z Matchy trvat až 6 hodin. A bez jakýchkoliv vedlejších jevů, jaké můžeme sledovat při nadměrné konzumaci kávy – jako jsou – nervozita a hypertenze. Matcha obsahuje pouze čistou energii.

MATCHA NÁPOJ

2 g matcha prášku
300 ml vody
Matcha prášek nejdříve rozmíchejte v 100 ml studené vody a poté přilijte zbylé 200 ml horké vody. Pořádně promíchejte.
Malý tip: Pokud se o vás pokouší chřipka nebo viróza, přidejte do nápoje trošku nastrouhaného zázvoru. Nejen, že chutná skvěle, ale úžasně povzbudí a vzpruží!

MATCHA FRAPPÉ

2g Matcha prášku
300 ml mléka
led
ochucený sirup
Pokud máte po ruce shaker, bude se vám skvěle hodit. Stačí smíchat mléko a Matcha prášek a pořádně protřepat. Nalijeme sirup dle chuti, přidáme led a voilá, máme skvělý osvěžující nápoj hodící se do horkých letních dní.

MATCHA CHIA PUDINK

2g Matcha prášku
dvě lžíce chia semínek
200ml kokosového mléka
Nejdříve rozmícháme kokosové mléko a Matcha prášek, poté přidáme chia semínka a necháme odstát minimálně 3 hodiny. Přidat můžete jakékoliv ovoce či strouhaný kokos.

 

 

Matcha prášek se s velkou oblibou těší také v kávových nápojích a je také je naprosto bezkonkurenční ingredience do jakéhokoliv z vašich oblíbených smoothies.
Dokáže být taky skvělým pomocníkem během připravování moučníků, kdy dodá nádhernou výraznou zelenou barvu, ale také doplní dezert svou jemnou originální chutí.

Pro všechny milovníky zeleného čaje MATCHA! Kombinace MATCHA s kokosem uchvátí nejednoho mlsouna :)

PODROBNOSTI O MATCHA S KOKOSOVÝM NÁPOJEM TOPNATUR ZDE

 

Máte slabost pro Matcha zelený čaj? Jak si ho nejraději připravujete Vy? 

 

Zdroje
https://wellnessmama.com/37430/matcha-green-tea-benefits/
http://www.naturallivingideas.com/10-amazing-benefits-of-matcha-green-tea/
Obrázky: www.google.com