Nejlepší běžecké boty roku 2015? Známe vítěze!

Jaro už klepe na dveře a mnozí z vás chtějí dostát svým slibům a vyběhnout vstříc nezpevněnému terénu či rovné nekončící silnici. Odborníci z Rungo.cz vybírají každým rokem to nejlepší ze světa běžeckých bot, aby se běžci cítili jako v bavlnce. Posledních 12 měsíců přineslo velké množství modelů a my vám představujeme vítěze.

Testování v nejhorších podmínkách
Po dobu jednoho roku se finalisté z řad trailových, silničních, závodních, tempových a objemových bot testovali z několika hledisek. V každé kategorii se hodnotila hmotnost, přilnavost, střih, životnost, ochrana, tlumení, čtení terénu a váha. Cena boty ve výběru nerozhodovala.

Do přírody jedině s trailovou obuví
V této skupině jsou boty určené k běhu mimo silnice a zpevněné cesty. Důležitá je tu především maximální přilnavost za každých podmínek, ale také ochrana chodidla a schopnost číst terén. Nízká váha je pak bonus navíc, stejně jako pohodlný střih.

Vítěz: Inov – 8 Race Ultra 270IZE59e6a3_Race_Ultra_270_6
Tento model pořádně rozvířil prach nejen na českých horách. Podešev s jemným vzorkem poskytuje dostatečný záběr na většině povrchů od asfaltu po měkkou hlínu, bota velmi dobře čte terén a v neposlední řadě perfektně sedí na noze. Ultra 270 se dá využít jak na krátké a svižné běhy, tak i na několikahodinový trénink nebo závod v přírodě.

Mezi další finalisty patří Salomon Sense Mantra 3, Hoka One One Speedgoat, Adidas Response Trail Boost, Brooks Pure Grit 4, IceBug Zeal RB9X, La Sportiva Helios, Inov-8 Terra Claw 250, Dynafit Feline SL a Salomon S-LAB Speed.

Chcete být vždy první? Vsaďte na závodní boty
Závodní boty jsou doménou všech běžců, kteří chtějí dosáhnout na co nejlepší výsledek při libovolném závodě. Primární vlastnost, kterou by měla dobrá závodní bota disponovat, je nízká hmotnost v optimálním poměru s tlumením. Profesionály zajímá i životnost, která může být u některých modelů velice omezená, svou roli hraje i pohodlný střih a přilnavost k povrchu.

IZE5d72b4_hoka

Vítěz: Hoka One One Huaka
S botou s neobvyklou konstrukcí Hoka One One Huaka vyhrajete jakýkoliv závod. Tlumicí vrstva je u tohoto modelu nezvykle vysoká, ale díky rozumné hmotnosti, dvoumilimetrovému dropu a dynamické tlumicí pěně R-mat je to bota, která funguje velmi dobře.

Mezi další finalisty patří Adidas Adizero Adios Boost 2, Adidas Adizero Takumi Sen Boost, Mizuno Wave Ekiden 9, Mizuno Wave Hitogami 2, Inov-8 Road-X-Treme 250, New Balance RC1500, New Balance RC1400, Salomon S-LAB X series a Nike Lunaracer 3.

Zlepšujte svůj čas v tempových botách
Hledáte-li běžeckou botu, která spojí výhody lehkých závodních modelů a tlumených objemových bot, je kategorie tempových bot to pravé pro vás. Jedná se o dynamicky orientované boty s dostatečným tlumením pro použití i při intenzivním tréninku. Tempové boty se vyznačují zejména jinou koncepcí konstrukce než klasická obuv na nabíhání kilometráže.

Vítěz: New Balance VaIZE5f54a3_vazee_2zee Pace
Kategorii tempových bot zcela ovládly modely značky New Balance, které dostaly shodný počet bodů. Vítězem se nakonec stal model Vazee Pace postavený na pěně Revlite. Svého o pár měsíců staršího sourozence FreshFoam Zante porazil Vazee Pace především díky výrazně stabilnějšímu chování.

Mezi další finalisty patří New Balance FreshFoam Zante, Adidas Adizero Boston Boost, Mizuno Wave Sayonara 3, Brooks Pure Flow 5, Asics Gel-Noosa Tri 10, Brooks Launch 2, Skechers GoRun 4 a Nike Zoom Elite 8.

Objemovky nejen na silnici
Poslední, královskou kategorií jsou nejčastěji využívané běžecké boty – silniční objemové boty. V botách tohoto typu tráví většina běžců většinu času, proto na jejich výběru záleží ještě o trochu více než v ostatních případech. Vzhledem k intenzivnímu využití je nejdůležitější dostatečné tlumení dopadu spolu s vysokou životností.

Vítěz: Hoka One One CliftoIZE5fd149_clifton_1n 2 
Hoka One One je značka, která vyvolává nezvyklým přístupem ke konstrukci svých modelů pobavení u nejednoho běžce, ale i přesto se stává čím dál tím více populární napříč celým výkonnostním spektrem. Zásluhu na tom má především dokonalá funkčnost, která propojuje velmi pohodlné tlumení s nízkým dropem a vysokou flexibilitou.

Mezi další finalisty patří Nike Zoom Odyssey, Brooks Glycerin 13, Mizuno Wave Rider 18, Asics Gel Kayano 22, Asics Gel Nimbus 17, Adidas Ultra Boost, Inov-8 Road Claw 275, Altra Olympus 2.0 a New Balance 1080v5.

O více podrobnostech o finalistech z řady běžeckých bot se dozvíte zde.