Adzuki fazole

ADZUKI fazole




Fazole Adzuki jsou nazývány „královnou fazolí“.
Adzuki jsou malé podlouhlé fazolky, tmavě červené až hnědé barvy. V průměru mají asi 5mm a na jedné straně je bílá čárka. Po uvaření dostanou jemnou ořechovou chuť. Jsou velice populární v asijské a hlavně japonské kuchyni. Pěstují se především v Japonsku, kde jsou po sóje nejdůležitější luštěninou. Dalšími významnými pěstiteli jsou Čína, Jižní Amerika, USA, Itálie a Kongo.
Adzuki mají sladkou, silnou chuť. Neboť mají adzuki fazole stejnou dobu varu jako rýže, jsou v Japonsku často vařeny se sladkou rýží. Výsledkem je červený pokrm zvaný „Adzuki-mochi“. Jsou vhodné na přípravu polévek, pomazánek, kaší, nákypů a salátů. Používají se také v podobě mouky do těst, polévek, koláčů a rýžových pokrmů. Z této mouky jsou vyráběny i bonbóny a marmelády. Zjemněné rozinkami se dají připravit jako báječný dezert.
Fazole Adzuki jsou lépe stravitelné než ostatní luštěniny a mají velmi pozitivní vliv na aktivitu ledvin. V Číně, kde je výživa uznávána v souvislosti s biopolárními zákony přírody, mají adzuki fazole velký význam v souvislosti s „jin a jang„ harmonií. Fazole zesilují „yangový“ charakter výživy.
Doporučují se zejména při ledvinových onemocněních, abscesech a určitých tumorech.

Složení:
100 g adzuki obsahuje 1 430 KJ, 21 % bílkovin, 1,4 % tuku, 56 až 64 % sacharidů, 8 % vlákniny, cholesterol 0g, vitamín A 17 IU, vitamín B2 0,22mg, vitamín B6 0,351mg, vápník 66mg, železo 1,094mg, hořčík 127mg, zinek 5,04mg.
Úprava:
Před vařením je propláchneme a nejméně 6 hodin namáčíme ve vodě. U této luštěniny nemusíme namáčecí vodu slévat. Vaříme 1 hodinu, v tlakovém hrnci 15 minut, nejlépe s řasou Kombu.

Fazolovo – žampiónové krokety

8 porcí
225 g Adzuki, 2 polévkové lžíce olivového oleje, 350 g žampiónů, 1 stroužek česneku, sušený lusk chilli, 1 čajová lžička kmínu, 2 polévkové lžíce celozrnné pšeničné mouky, sůl, pepř, 1 vejce, 75 g jemné ječné mouky, olej ke smažení.
Adzuki přes noc namočené vařte 35 – 40 minut do měkka. Potom slijte přebytečnou tekutinu. Mezitím na pánvi rozpalte tuk a při mírné teplotě duste 5 minut nakrájené žampióny, rozetřený česnek a chilli lusky. Posypte moukou a za stálého míchání při mírné teplotě dále poduste. Odstavte, přimíchejte uvařené adzuki a silně ochuťte solí a pepřem. Místo koření můžete do kroketového těsta vmíchat také čerstvé bylinky.
Několik hodin nechejte v chladnu. Z hmoty formujte asi 1 cm silné krokety. Obalte je v Hrašce (směs na obalování) a opečte 4 – 5 minut z obou stran v rozpáleném oleji. Servírujte horké.

Adzuki fazole jako příloha

4 porce
250 g adzuki, 1 litr vody, 1 větší cibule, 2 stroužky česneku, olivový olej, bylinná sůl, tymián, bazalka, majoránka, 100 g, tofunéza
Adzuki namočte na 12 hodin do vody. Vařte ve vodě, ve které byly namočeny asi 30 minut při slabé teplotě a slijte. Cibuli a stroužky česneku nakrájejte na jemno a poduste na olivovém oleji. Přidejte adzuki a okořeňte bylinnou solí, tymiánem, bazalkou a majoránkou. Na konec opatrně přimíchejte tofunézu.

Sladké adzuki s rýží

2 hrnky fazolí adzuki, 1a půl hrnku sladké rýže, 1 hrnek rozinek, sůl, 3 hrnky jablek nakrájených na kostičky
Sladkou rýži vaříme ve vodě dle základního receptu do měkka. Adzuki také vaříme asi 20 minut, přidáme rozinky a vaříme dalších 5 minut. Nakonec osolíme 1 lžičkou soli a přidáme jablka, vaříme do měkka. Do vymazané zapékací mísy vložíme vrstvu uvařené sladké rýže a vrstvu připravených adzuki. Pečeme při 190°C 10 minut. Podáváme teplé i studené. Můžeme dosladit javorovým sirupem.

Barevný salát z adzuki

4 porce
200 g adzuki, 1 čajová lžička mořské soli, 1 žlutá paprika, 4 kousky celeru, 125 g ovčího sýru nebo tofu, 125 g černých oliv, 1 červená cibule, černý pepř čerstvě pomletý, tabasco, petrželka
Adzuki fazole namočte v 1 litru vody alespoň na 12 hodin. Ve vodě, ve které byly namočeny vařte 25 – 30 min. Krátce před koncem doby varu přidejte sůl. Vodu slijte a fazole nechejte vychladnout. Nakrájejte papriku na proužky a celer na kolečka. Dohromady se sýrem nakrájeným na kostky, olivami a nakrájenou cibulí přidejte k fazolím. Salát okořeňte pepřem, několika kapkami tabasca a nechejte nějaký čas odležet. Servírujte posypané nakrájenou petrželkou.

Polévka z Adzuki

1 hrnek adzuki, 1 cibule, 2 mrkve, sůl, sojová omáčka Shoyu
Omyté fazole zvolna vařte ve vodě v tlakovém hrnci 30 – 40 minut. Přidejte nakrájenou zeleninu, osolte a vaříte doměkka. Nakonec ochuťe sojovou omáčkou a petželovou natí.
Polévka adzuki
1 hr fazolí adzuki, 5 hr vody, 1 cibule, bobkový list, větvička rozmarýnu, celer, 1 hr nakrájené mrkve, 0,5člž soli, 0,5hr nakrájené zelené petržele, 1 pl sojové omáčky Shou či Tamari nebo misa.
Předem namočené fazole dáme do tlakového hrnce, přidáme vodu, bobkový list, rozmarýn, cibuli a vaříme 50 minut. Potom přidáme mrkev, celer, sůl, soj. omáčku popř. vodu a vaříme ještě 20 minut. Zdobíme petrželí.

Prejt adzuki

1/2hr fazolí adzuki, 1hr pohanky, cibule, olej, majoránka, česnek, kořenící směs na zabijačku, sůl.
Fazole adzuki uvaříme v tlakovém hrnci. Na oleji osmažíme cibuli, přidáme pohanku, 2 hr vody a vaříme asi 10 minut. Pak přidáme fazole, koření, česnek a sůl. V troubě 30 minut zapečeme. Ke konci odděláme pokličku a necháme odpařit vodu. Podáváme s kyselím zelím.