ČAJE

 

Ať už jste zarytý kafař a nedáte na svou denní porci kávy dopustit, čas za čas si každý z nás  rád pochutná na dobrém šálku kvalitního čaje. Ale víte jak se čaje rozdělují a co vlastně čaj ve skutečnosti je a není?

Pravý čaj pochází z rostliny zvané „Čajovník čínský – Camellia sinensis“ a tudíž pravý čaj je jen – černý, zelený, bílý a oolong. Jakýkoliv jiný nápoj můžeme spíše nazývat bylinnými odvary. Ale abychom nezacházeli do podrobna více než potřebujeme, tento článek zaměříme na základní čtyři druhy čajů a pár dalších nápojů, ze kterých můžeme mít stejný příjemný požitek.

Každý z čajů má rozdílnou barvu, chuť i obsah vitamínů i přes to, že pochází ze stejné rostliny. Je tomu tak kvůli způsobu zpracování po sběru. Hned po odtržení lístku v něm započne chemická reakce zvaná oxidace (také nazýváno fermentace). Čím kratší dobu čajovník oxiduje, tím světlejší čaj z něj získáme.

FAKTA

V roce 2010 japonští vědci uvedli, že alespoň jeden šálek zeleného čaje denně je spojen s výrazně sníženou pravděpodobností ztráty zubů. Další studie naznačují, že čaj může snižovat pH povrchu zubů a potlačit množení parodontálních bakterií. Tímto důvodem pro antikariogenní účinek čaje je jeho obsah fluoridů. Čaj se obvykle vaří ve vodě s obsahující fluorid a čajová rostlina přirozeně vstřebává fluorid z půdy.

Čaj také může zvýšit vytrvalost při cvičení. Vědci zjistili, že katechiny (antioxidanty) v extraktu ze zeleného čaje zvyšují schopnost těla spalovat tuky, což přispívá ke zlepšení svalové vytrvalosti.

Věděli jste, že..

.. čajové sáčky byly vynalezeny úplnou náhodou? V roce 1908 v USA, prodejce čaje Thomas Sullivan připravoval pro své zákazníky vzorky čaje do hedvábných sáčků. Ti nevědomky toho, že mají čaj nejdříve vyjmout z pytlíku, čaj připravovali s ním. A voilá, možná kvůli nevědomosti nebo lenosti jeho zákazníků máme čaje v sáčcích.
.. existuje speciální název pro chvíli, kdy čajové lístky zalijete horkou vodou a ony se rozevřou? Nazývá se „lístková agónie“.
.. čaj je druhým nejvíce konzumovaným nápojem. První je samozřejmě voda.

DRUHY

BÍLÝ ČAJ

Obsahuje majoritní množství ochmýřených, dosud nerozvinutých tipsů spojených s několika nedorostlými lístky. Dříve se bílý čaj získával z divokých čajových stromů, které se dnes daří pěstovat ve formě zákrsků. Po nasbírání se lístky nechají zavadnout a přetřásáním na platech se mírně pomačkají. Tím se naruší buněčné membrány, což vede ke slabé oxidaci, brzy přerušené propařením či sušením.
Toto krátké zpracování pomáhá udržet více čajových léčivých účinků neporušených.
– po zalití vypadá skoro až čerstvý.
– pomáhá udržovat pokožku bez akné. Antioxidanty v bílém a zeleném čaji mohou mít vliv na pleť a v některých případech se ukázalo, že fungují stejně jako 4% roztok mnohem silnějšího benzoylperoxidu (využívaný v léčbě akné).
– je široce používán kosmetických výrobcích
Bílý čaj může vytvářet klidnější, ale více pozorný stav mysli. Studie ukázaly, že aminokyselina L-theanin nalezená      v čaji mění síť pozornosti v mozku a může mít prokazatelný vliv na mozkové vlny. Jednodušeji, čaj vám pomůže se uvolnit a více soustředit na úkoly.
Buddhističtí mniši pil bílý čaj, aby během meditace neusnuli.

ZELENÝ ČAJ

Prochází minimální oxidací v době mezi utržením a zpracováním. Enzymy způsobující oxidaci jsou zničeny teplem: sušením na pánvích, nebo napařováním.
15 až 20% sušeného zeleného čaje se skládá z katechinů. Katechiny mají velmi účinné antimikrobiální účinky. Dr. Yukihiko Hara uvedl v rozhovoru: “Účinky těchto čajových katechinů jsou prostě fenomenální.” Kromě toho se prokázalo, že katechiny snižují hladinu cholesterolu a inhibují zvýšení krevního tlaku.
V oblasti stomatologie bylo prokázáno, že zelený čaj potlačuje proces, kterým karionogenní bakterie vytvářejí glukan, čímž potlačuje tvorbu plaku na zubech a zabraňuje kazům.

OOLONG (polozelený čaj)

Oxidace čaje Oolong je velmi podobná jako u černého čaje, avšak netrvá tak dlouho. Tím si z většiny uchovává pozitivní účinky jak černého, tak zeleného čaje.
Obsahuje celou řadu antioxidantů polyfenolu*: katechiny, thearubigin a theaflavin.
(*Polyfenoly – Flavonoidy z potravin rostlinného původu, včetně kakaa, pomáhají zpomalovat proces přirozeného stárnutí a chrání naše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Mají pozitivní vliv především na cévy, které zpevňují a regenerují.)
Čínští bylináři věří, že čaj Oolong je vysoce účinný při zlepšování špatné funkci ledvin a sleziny.

ČERNÝ ČAJ

Černý čaj se pyšní svou silnou chutí a nejvýraznější barvou ze všech, díky způsobu zpracování, tedy oxidaci polyfenolů jež tvoří asi 30% čajového listu. Dochází ke změně chemických vlastností. Zastavit fermentaci je možno zahřátím. To se provádí buď na kovových pánvích (čínský způsob) nebo spařováním (japonský způsob).
Černý čaj obsahuje spousty vitamínů jako je karoten (antioxidační vlastnosti), vitamín B1, vitamín B5 (hraje důležitou roli v přeměně cukrů, tuků a jiných látek v našem organismu), Vitamín C a vitamín B6.
Černý čaj je známý pro své antivirové a antibakteriální vlastnosti. Může být povrchově aplikován na řezné rány, modřiny a popáleniny. Je také velmi nápomocný, pokud máte spálenou kůži od sluníčka. V neposlední řadě má pozitivní vliv na prevenci zubního kazu a onemocnění dásní.

PUERH

Puerh je běžně v Číně používá k detoxikaci těla a během potíží s trávením. Má silné antibakteriální a zahřívací vlastnosti. Čistí krevní oběh od toxinů a nedávný průzkum prokázal, že 5-8 šálků denně může pomoci snížit cholesterol v těle.
A díky svým detoxikačním účinkům dokáže rychleji pročistit dělo od alkoholu. V Číně je nejoblíbenějším lékem na kocovinu.

ČAJE NEČAJE

YERBA MATE

Yerba maté jsou sušené a drcené lístky Cesmíny paraguajské, posvátné rostliny jihoamerických indiánů Guarani. Pěstuje se v nevelké oblasti Paraguaye, Argentiny a Brazílie. Slovo maté pochází z kečuánského slova mati, což znamená odvar, čaj.
Tradičně byla tato bylina používána jako tělové tonikum, věřilo se, že energizuje a omlazuje.
Obsahuje vitamíny A, C, E a B komplex. Je také známo, že má vysoký obsah antioxidantů a obsahuje aminokyseliny, enzymy a významné množství hořčíku, vápníku, železa, sodíku, draslíku, manganu, křemíku, fosfátů, zinku, niacinu, síry a chlorofylu.
Yerba mate je považováno za přírodní stimulant, který může být zdravější než káva. Kvůli jedinečné kombinaci alkaloidů a relativně nízkému obsahu kofeinu, podobně jako u zeleného čaje.

ROOIBOS (BUSH TEA)

Rooibos je nápoj, připravovaný z keře nazývaného Čajovec kapský (Aspalathus linearis) z čeledi bobovitých. Již po mnoho generací je tento nápoj populární v Jižní Africe, jeho popularita se rozšířila i do řady zemí celého světa.
Minerály v něm obsažené pomáhají udržovat zdravou kůži, zuby a kosti.
Obsahuje:
– esenciální minerály, jako je železo, zinek, vápník, draslík a fluorid, stejně jako vitamín C.
– 37 přírodních antioxidantů, které pomáhají předcházet rakovině
(nedávné lékařské studie prokázaly, že rooibos může pomoci snížit riziko a účinky rakoviny kůže)
– adaptogen, známý jako pomůcka ke zvýšení odolnosti proti stresu
Pomáhá zmírnit symptomy alergie a dokonce jim předcházet.
Má velmi podobné složení antioxidantů jako zelený čaj, proto se Rooibos doporučuje jako vynikající alternativa čaje bez kofeinu.

 

Jaký je Vás nejoblíbenější čaj? A dozvěděli jste se o něm něco nového? Pokud ano, tak nám určitě dejte vědět do komentářů a pokud jsme nějakou zajímavou informaci zapomněli zmínit, sem s ní!

Užívejte každý doušek.

 

Zdroje:

Obrázky: www.google.com

www.foodal.com/drinks-2/tea/ten-facts

www.teaanswers.com/tea-facts-trivia

www.theteaspot.com/health-benefits-tea-type

www.wikipedia.com

www.eatright.org/resource/health/wellness/preventing-illness/the-health-benefits-of-tea