Cizrna /římský hrách/

 

Luštěnina, známá po celém světě, také nazývaná Římský hrách, Egyptský hrách nebo Garbanzo fazole se pyšní velkou oblibou nejen kvůli své chuti, ale hlavně díky obsahu bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů.
Ne nadarmo je cizrna nejoblíbenější luštěninou na světě. Druhé místo obsazuje Soja.
Cizrna je součástí tradičního jídelníčku východních kultur (Střední východ, Středomoří a Afrických národů) již po tisíciletí, konkrétně více než 7500 let.

Tyto světle hnědé kuličky jsou doslova přeplněné tělu prospěšnými látkami jako je například rostlinná bílkovina, vláknina a sacharidy. Jsou bohatým zdrojem antioxidantů a minerálů, jako je železo, zinek, hořčík, kyselina listová a fosfor.
Obsahují také řadu důležitých vitamínů, jako Vitamín C, Vitamín A, Vitamín B6, Vitamín B12, Vitamín K a řadu dalších.

Skvělý pomocník při hubnutí

Cizrna je velmi cennou částí jídelníčku těch, kteří touží snížit svou tělesnou hmotnost. Vláknina tělo více zasytí, proto nemáme myšlenky jíst častěji, než bychom měli. Směs živin a minerálních látek pomáhá tělo udržet více aktivní a plné energie po delší dobu.

Pro lepší trávení

Obsah vlákniny pomáhá zlepšit pohyb střev. Může také bojovat proti nadýmání, křečím a všem nepříjemným jevům spojenými se špatnou funkcí trávicího ústrojí.
Stále se ale jedná o luštěninu, takže pokud se rozhodnete ji pravidelně zařadit do vašeho jídelníčku, doporučujeme začínat po menších porcích a postupně množství zvyšovat. Je možné, že bude mít cizrna ze začátku opačné účinky (díky vysokému obsahu vlákniny a škrobu).

Bílkoviny a zase ty bílkovny

Obsah rostlinné bílkoviny činí z cizrny oblíbenou potravinu například právě pro vegetariány, kteří nemají možnost doplnit bílkovinu ze živočišných zásob.

Pro zdraví kostí

Neméně známým pozitivním účinkem cizrny je také obsah nezbytných minerálů jako jsou železo, fosfor, hořčík, měď a zinek – které jsou esenciální pro kvalitu a zdraví kostí.

Antioxidanty

Antioxidační látky, obsažené v cizrně zahrnují polyfenoly, fytonutrienty, beta-karoten a klíčové vitamíny, které mohou snížit oxidační stres v těle* a předcházet chronickým onemocněním. Tyto antioxidanty mohou pomoci chránit tělo před rakovinou, ischemickou chorobou srdeční, makulární degenerací a dokonce i kognitivními poruchami, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba
*Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku (jinak též volných radikálů), který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty.

JAK VAŘIT CIZRNU

Na trhu máme dva základní typy – Sušenou a nakládanou v konzervách.
Sušená cizrna potřebuje delší (ale velmi jednoduchou přípravu), zato konzervovaná je již máčená, proto ji můžete okamžitě zpracovat do pokrmu.
Ale jelikož konzervované potraviny obsahují sůl a konzervační látky, doporučujeme konzumovat sušenou s menší dávkou práce navíc.

Příprava sušené cizrny
Cizrna se doporučuje namočit minimálně na 8 až 10 hodin do čisté vody. nabobtná a změkne.
Namáčení luštěnin vám nejen usnadní a zkrátí následné vaření, ale také odstraňuje některé škodlivé sloučeniny a oligosacharidy, které mohou způsobovat problémy v gastrointestinálním traktu.
Po namočení luštěninu propláchneme pod tekoucí vodou a vaříme v čisté vodě dokud není zcela měkká.

 

Cizrna chutná skvěle nejen jako příloha k masitému jídlu, ale hodí se i do salátů a na přípravu dipů (nejznámější je asi pro nás všechny Hummus). Také se z ní dají udělat chutné placky Falafel nebo obalená v těstíčku a upečená v troubě. Tím vytvoříte skvělý odpolední snack nebo chuťovku k oblíbenému filmu. Cizrna se díky své jemné chuti dá připravit na tisíce způsobů, které vás nikdy neomrzí. Ve fantazii se meze nekladou.

 

Jak ji nejraději připravujete Vy?

 

Zdroj:

www.draxe.com/chickpeas-nutrition/

www.organicfacts.net/health-benefits/other/chickpeas.html

www.greatist.com/eat/creative-chickpea-recipes

Obrázky:

www.google.com