Houby

 

• jsou v receptech zařazovány pro jejich nezaměnitelnou chuť a vůni

• obsahují 20-25 % bílkovin, 2-3 % lipidů, 8-12 % minerálních látek a různých sacharidů. Za výživový přínos lze pokládat poměrně vysoký obsah bílkovin, potravní vlákniny (působící příznivě proti rakovině tlustého střeva), provitaminu D2, A, vitamíny skupiny B, draslík, vápník, hořčík a železo

• mají nízkou energetickou hodnotu

• obsah vitaminů u hub je srovnatelný s většinou druhů zeleniny či nižší. Je třeba počítat, se ztrátami během tepelných úprav, které jsou často delší než u tepelné úpravy zeleniny.

• pro houby je charakteristický vyšší obsah ergosterolu, provitaminu D2, a to vesměs většina lidí hradí svoji potřebu vitaminu D především příjmem vitaminu D3 (cholekalciferolu) z živočišných produktů, houby proto mohou být alternativním zdrojem vitaminu D pro vegany a vegetariány

• je třeba mít na paměti, že některé druhy jedlých hub se vyznačují mimořádnou schopností kumulovat stopové prvky (kadmium, rtuť a olovo), nedoporučuje se tedy konzumace hub z velmi silně znečištěných lokalit (např. okolí hutí, vnitřní plochy velkých měst či okolí silně frekventovaných silnic)

• houby se skvěle hodí pro kombinaci s fazolemi, červenou čočkou, do rizota apod., pokrm vždy skvěle dochutí a provoní

• je potřeba si ovšem uvědomit, že stravitelnost hub, může být u citlivých osob obtížná, proto se nedoporučuje konzumace jídla obsahující houby na večer či před sportovní aktivitou

• někteří senioři mívají citlivé trávení, proto by měli jíst houby jen občas a ne před spaním (alternativou může být pouze vývar z hub, ten snesou bez obtíží i lidé s citlivým žlučníkem)

• děti do tří let by huby pro jistotu neměly jíst vůbec, děti do šesti let jen v polévce nebo omáčce (větší obsah vlákniny může způsobit bolesti břicha a průjem)

• zcela nevhodné je upravovat houby v podobě obalovaných smažených řízků (stravitelnost těchto pokrmů je ještě horší)

HLÍVA ÚSTŘIČNÁ

Hlíva ústřičná obsahuje unikátní kombinaci organismu prospěšných látek, a to především proteinů, aminokyselin, sterolů, mastných kyselin, vitaminů skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6) a také C, D, K a řadu stopových prvků jako například zinek, draslík, železo, selen, fosfor, měď, jód, chrom atd. Pravidelnou konzumaci hlívy lze doporučit zejména diabetikům, alergikům, astmatikům, revmatikům, kardiakům a osobám s vyšší hladinou cholesterolu. Doporučuje se denní dávka 5-10 gramů usušené hlívy ústřičné v podobě prášku, který můžete přidávat do jakéhokoli jídla, vhodné jsou například polévky, omáčky, jogurty a podobně. V případě, že budete konzumovat hlívu čerstvou, je doporučená denní dávka 100 gramů. Nejprospěšnější látkou hlívy ústřičné je zřejmě tzv. pleuran. Jedná se o polysacharid složený z glukózových jednotek s imunomodulačním účinkem. Vykazuje se silnou protinádorovou, imunostimulační a protizánětlivou aktivitou. Mimo pleuranu se ovšem v hlívě vyskytuje mnoho dalších zdraví prospěšných látek, kterými jsou například kyselina folová (podporuje růst buněk). Zapomenout nesmíme také na vlákninu, která odstraňuje z těla usazené škodlivé reziduální látky, kterými jsou kupříkladu nežádoucí žlučové kyseliny způsobující rakovinu tlustého střeva. Hlíva navíc pomáhá posilovat ochranný systém a potenci, snižovat hladinu cholesterolu v krvi, snižovat možnost vzniku migrény, alergie a chronické únavy, zmírňovat kloubní potíže a chránit klouby, příznivě působit při nachlazení, na bolesti hlavy, ochraňovat pokožku a snižovat možnost vzniku akné a chránit zuby před zubním kazem.

ŽAMPION ZAHRADNÍ

Žampiony jsou pokladem mezi houbami. Měli bychom je zařazovat do jídelníčku alespoň jedenkrát týdně. Žampiony obsahují campestrin, což je antibiotikum, které je neobyčejně účinné proti tyfu. Dále obsahují antibiotickou látku agaritin a protinádorově působící agaridoxin. Žampiony obsahují vitamín B1, B2, C, a vitamín D, který je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím a chřipce. Dále jsou zdrojem minerálních látek a to především draslíku, hořčíku, fosforu, vápníku, sodíku a chlóru. Žampiony jsou bohaté na bílkoviny (30 %), snižují hladinu cukru v krvi a proto jsou vhodné pro diabetiky. V neposlední řadě jsou zdrojem biotinu. Když náš organizmus nemá dostatek biotinu, vypadávají nám vlasy, lámou se nehty a pokožka zůstává suchá a drsná.

SHIITAKE

Shiitake obsahuje látky, které velmi příznivě působí na očištění organismu a krve od toxických látek (především chemického původu) pocházejících z potravin, které obsahují konzervační přísady, z nadměrného užívání chemických léků, alkoholu a nikotinu a na látkovou výměnu. Čistí trávicí trakt, játra a střeva. Mají protisklerotickou a protiekzematickou aktivitu, širokospektrální regenerační účinek a blahodárně působí na zvýšení narušené potence. Shiitake má imunostimulační, antiinfekční (eliminuje virové, bakteriální, infekční, plísňové a parazitární onemocnění), protinádorové a radioprotetktivní účinky. Obsahuje velké množství proteinů (až 18%), vitamín B1, B2, B12, D2, minerální látky (Ca, P, Mg, K, Zn) a esenciální aminokyseliny. Jako antioxidant, vedle aktivačního účinku na organismus, působí také jako zachycovač volných radikálů. Působí i na snížení hladiny přebytečných látek z výživy (cholesterol) a přebytečných hormonů (při fyzické a psychické zátěži). A v neposlední řadě působí jako prevence proti stárnutí.

Mgr. Milan Merva