Kořenová zelenina je přirozeným zdrojem antioxidantů, důležitých živin a polysacharidů*.
Je součástí stravy Jihoamerických a Asijských zemí již po tisíciletí.
Výzkumy ukazují že složky v ní obsažené – Vitamín A, Vitamín C, draslík, hořčík a vláknina – mohou pomoci bojovat proti rakovině, cukrovce, obezitě a zánětlivým onemocněním jako je srdeční choroba a artritida.
Nutriční hodnota jednotlivých druhů se lehce liší, ale zpravidla u většiny je to 50-100 kalorií na 100 gramů vařené zeleniny.
OBSAH POLYSACHARIDŮ A ŠKROBU
Konzumování kořenové zeleniny je skvělý způsob jak získat dostatek vlákniny, škrobu, polysacharidů a minimální množství cukru. Doporučuje se proto zařadit do jídelníčku sportovců, dětí a jedinců, kteří si chtějí hlídat váhu – tudíž celkově při vyšší fyzické zátěži, jak v zaměstnání tak rekreačně, či během vývinu.
VYSOKÝ OBSAH VLÁKNINY
Přestože obsahují nízký obsah cukru ve formě škrobu, kořenová zelenina má velký obsah vlákniny, přesto je stále považována za potravinu s nízkým glykemickým indexem**. Potraviny s vyšším obsahem vlákniny způsobují pocit zasycenosti po delší dobu. Také pomáhají předcházet vzniku zánětů a onemocnění, napomáhají při trávení a prevenci IBS, nebo je přirozenou úlevu od zácpy.
ZDROJ VITAMÍNŮ A a C
Kořenová zelenina je jedním z nejlepších zdrojů antioxidantů (např. Beta karoten – karotenoid) a Vitamínů A a C. Beta karoten se vyskytuje ve velkém množství ve sladkých bramborách, mrkvi, řepě a jiné kořenové zelenině. Má pozitivní účinky na odbourání zánětu, ochranu kůže, zdraví očí a brání proti napadení volnými radikály. Také pomáhá tvořit a chránit buňky pokožky.