Lehká letní strava

PROČ JE V LÉTĚ STRAVA JINÁ?

Většina z nás v létě přejde na rychlou a studenou stravu v podobě pečiva, uzenin, sýrů s pár plátky zeleniny. Protože v letním období přece není zapotřebí nadměrné konzumace a už vůbec ne teplých pokrmů. Pravda je ovšem pravý opak. Suchá a zchlazující strava, ke které se řadí například i mléčné výrobky zapříčiňuje zahuštění krve a redukci tělních tekutin, což vede k oslabení zažívání a následným trávicím potížím (plynatost, nadýmání).

JAK BY ASI MĚLA VYPADAT, ČEHO JÍST DOSTATEK?

Zdravá lehká, letní strava by měla obsahovat dostatečné množství pokrmů ze zeleniny a ovoce. Tělo, obzvláště srdce v tropických dnech potřebuje chránit před přehřátím. Zeleninové rizoto, dušená zelenina i ovocné dušené kompoty výrazně přispívají k tvorbě nutných tělních tekutin.

podrobnější informace zde

KOLIK TEKUTIN?

Voda tvoří více jak 60% lidského organismu, to jsme se učili již na základní škole. Mnoho lidí na její důležitost obzvláště v letním období zapomíná. Voda mimo jiné zabraňuje přehřátí organizmu a chrání nás tedy před úpalem. Při běžném dni byste měli vypít minimálně 2-3 litry tekutin. Nejvhodněji čistou vodu, slabé mineralizované přírodní vody bez oxidu uhličitého (neperlivé), bylinné čaje. Pro doplnění tekutin jsou vhodné mineralizované vody. Jejich konzumace by neměla ovšem přesáhnout 500 ml za den.

dostatečně pít (cca 0,2-0,4/10kg tělesné hmotnosti), během sportovní aktivity přijímat tekutiny cca 0,1-0,25l/15-30min – záleží na intenzitě zatížení (nesycená voda, zelený, mátový, šípkový čaj).

podrobnější informace zde

JAKÁ JÍDLA JSOU BOHATÁ NA HYDRATACI?

Lidské tělo pochopitelně nejvíce hydratuje obyčejná voda, nicméně 20% denního příjmu tekutin pochází ze stravy. Vřele vám doporučuji konzumaci zelené zeleniny. Okurka, ledový salát, celer, paprika, špenát a také brokolice obsahuje více jak 90% vody. Kromě zelené zeleniny patří mezi prosperující potraviny dále i grapefruit, vodní meloun či ředkvičky a rajčata.

podrobnější informace zde

 

 

JAKÉ VITAMÍNY A IONTY MOHOU V LÉTĚ ODCHÁZET VÍCE Z TĚLA, JAK JE NEJLÉPE DOPLŇOVAT

Vlivem vysokých teplot se v létě z těla potem odplavuje nadměrné množství draslíku, které je potřeba doplnit. Vhodné jsou například banány, zelené druhy zeleniny. Dobrým zdrojem draslíku je i sušené ovoce nesířené, které je určené k okamžité spotřebě a nemusí se již umývat (meruňky).

podrobnější informace zde

 

Milan Merva, Effective way

www.milanmerva.com