Sprcha Jamese Bonda

Trénink nepohodlí a vystoupení z komfortní zóny.

Přiznejme si to, většina z nás nemá ráda ledovou vodu, pokud není ve sklenici s brčkem a my ji nepijeme během horkých letních dnů.

Podle vědeckých výzkumu je mnoho přínosů pro zdraví spojováno s nápory chladu – otužováním se. Otužování není jen pro blázny a je celkem jednoduché s ním začít. Nemusíte se vrhat do ledových řek, ale stačí doma (nebo ve fitku :)) ve sprše. Pokud si budete pravidelně dopřávat ledové sprchy nebo koupele, budete mít opravdu tuhý kořínek.

Jaké tedy účinky studené sprchy jsou?

POSILUJE IMUNITU

Nejčastěji udávaný přínos je celkové zvýšení šancí v boji s chorobami/nemocemi a infekcemi. Lidem, kteří si dopřávají pravidelnou studenou sprchu, bylo prokázáno, že mají menší šanci dostat nemoci jako běžné nachlazení, rýmu, hemeroidy či dokonce rakovinu.

ZLEPŠUJE KREVNÍ OBĚH

Vystavováním se chladu zlepšujete průtok krve po celém těle a zlepšujete i váš krevní tlak.
Pomáhá odstraňovat blokády v kardiovaskulárním systému. Jelikož je krev hlavním roznašečem látek v těle, zlepšení jejího oběhu má za následek efektivnější vstřebávání kyslíku do svalů, mozku a vnitřních orgánu. Tím se zvyšuje i vstřebatelnost například potravních doplňku či vitamínů.

POMŮŽE NÁM HUBNOUT?

Hnědý tuk, jako opak k tomu bílému tuku, je silně zainteresován ve spalování energie. Vystavení ke chladu přirozeně stimuluje produkci tohoto hnědého tuku. Tyto buňky spalují glukózu (cukry a bílý tuk) a produkují tolik tepelné energie jak je jen možné. Mít vyšší množství hnědého tuku vede k více spálené energie a ztrátě váhy. (Nepočítejte, prosím, však s tím, že po studené sprše vystoupíte ze sprchového koutu o pět kilo lehčí ;))

ZRYCHLUJE METABOLISMUS

Výsledkem nárůstu úrovně hnědého tuku a zlepšeného krevního tlaku a tělesné teploty, chemické reakce ve vašem těle se stanou rychlejšími než by byly bez pravidelné studené sprchy.

POMÁHÁ USNOUT

Další skvělý důvod začít se studenou sprchou je, že pomáhá usnout. Fyzický stres a šok z chladu pomáhá uklidnit.

… A NAOPAK SKVĚLE SE PROBRAT

Dát si ráno ledovou sprchu může znít extrémně, ale nenechte se zmýlit. V reakci na šok studenou vodou začneme dýchat hlouběji do plic a to zvyšuje přísun kyslíku do krve. Tím tělo produkuje teplo. Srdeční tep také roste a srdce zaplaví tělo čerstvou krví – přirozená dávka energie do nového dne. ;)

REGULOVÁNÍ TEPLOTY

Sprchování se studenou vodou ukázalo, že pomáhá normalizovat zdravou lidskou teplotu. To znamená, že pokud trpíte chronickými studenými dlaněmi a nohama, nebo cítíte, že se abnormálně potíte, studená sprcha pomůže.

ZLEPŠUJE LYMFATICKÝ SYSTÉM

Lymfatický systém pomáhá bojovat s patogeny (chorobami). Lymfatický systém nemá krev, má lymfu, která odvádí zbytkové produkty a bílé krvinky, které zvládají infekce. Rozdílné od krevních tepen je, že srdce nepumpuje lymfu do celého těla jako je tomu u krve. Lymfa spoléhá na kontrakce svalů. Studená sprcha způsobuje celotělové kontrakce a to pracuje skvěle se systémem lymfy. Pokud je lymfatický systém ohrožen a neefektivní, tekutinu ukládá na vzdálená místa (obvykle nohy). Výsledky jsou známy jako lymfedém (typ otoku).

DETOXIKUJE VAŠE TĚLO

Dalším výsledkem celotělových kontrakcí je, že tlačí toxiny a zbytkové produkty ven z pokožky. To znamená, že nezůstávají uvnitř těla, aby zapříčinily infekci nebo namáhaly orgány zodpovědné za jejich rozkládání. Vaše pokožka se tímto bude jevit jako “čistější a mladší”.

PROHLUBUJE DÝCHÁNÍ

Co poznáte jako efekt sprch okamžitě je, že začnete dýchat velmi hluboce. Tělo začne bojovat se “stresem” a zvyšuje spotřebu kyslíku. Studená sprcha zvětší i kapacitu vašich plic právě díky hlubším nádechům a pomůže vám k lepším výkonům ve sportu.

Studenou sprchu upřednostňují zejména sportovci, protože pomáhá předcházet bolestem kloubů či svalů po namáhavém fyzickém výkonu. Tělo se pod studenou sprchou rychleji zregeneruje. Dále posiluje i pevnou vůli a zbaví tělo únavy. 

 

POZOR, VELMI DŮLEŽITÉ

Pro osoby s vážnějším onemocněním srdce, močových cest a ledvin či neurologickým onemocněním (například epilepsií) je otužování, respektive pobyt ve studené vodě riskantní a není doporučován. Pokud si nejste jisti, zda pro vás otužování je, či není vhodné, konzultujte svůj úmysl s lékařem. Při akutních onemocněních včetně rýmy nebo kašle je nutné otužování přerušit a vrátit se k němu až po odeznění příznaků. Nenavazujte ale na teplotách, kterých jste již při otužování dosáhli. Tělo si musí na chlad opětovně zvyknout. Organismus si odolnost vůči chladu pamatuje jen po určitou omezenou dobu. Ta je u každého individuální a po několika týdnech či měsících se ztratí úplně.

 

Už jste někdy studenou sprchu zkoušeli? Nebo ji praktikujete pravidelně? Není se čeho bát, je to jen o síle zvyku a věřte, že za pár dnů či týdnů to pro Vás bude samozřejmostí.. ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroje
https://fitness101.cz/10-duvodu-pro-studenou-sprchu/
https://www.naseinfo.cz/tepla-nebo-studena-sprcha-obe-maji-sve-nesporne-benefity
https://www.naseinfo.cz/tepla-nebo-studena-sprcha-obe-maji-sve-nesporne-benefity

https://www.cpzp.cz/clanek/3718-0-Zdrave-otuzovani.html