JARNÍ DETOX očima odborníka

 

Nejvhodnějším obdobím pro detoxikaci je příchod jara, kdy náš organizmus dychtí po novém přísunu energie. Detoxikace je pro organizmus prostředkem, jak se zbavit škodlivin, tedy virů, zánětů, mykotoxinů a toxických látek. Aby detoxikace byla opravdu efektivní, je třeba radikální řez jídelníčkem a pitným režimem, jak upozorňují odborníci. Navíc ulevíte nejen tělu, ale i peněžence.

„Aby byla detoxikace skutečně efektivní, nestačí jen popíjet bylinné čaje a zeleninové šťávy. Skutečná efektivita detoxikace závisí na celkové úpravě stravovacího a pitného režimu! Proto doporučuji během detoxikační kůry některé potraviny ze stravovacího plánu vyřadit,“ apeluje Mgr. Milan Merva.

Ne nadarmo je historicky období začátku jara v předvelikonočním období spojeno s půstem. I odborníci na výživu v rámci detoxikace organismu doporučují nejíst maso. Merva proto radí, pokud nemůžete bez masa vydržet, preferujte krůtí a králičí maso dvakrát až třikrát za týden. To samé platí pro mléčné výrobky. Pokud ani bez nich nevydržíte, preferujte zakysané mléčné výrobky. Dále vynechte lepek a obiloviny podléhající plísním (pšenici, žito, oves), sladkosti, cukrovinky, slazené nápoje, uzeniny, polotovary a toxické látky (alkohol, nikotin, apod.).

Naopak preferujte luštěniny (čočku, červenou čočku, fazole, hrách cizrnu), zeleninu (domácí kysané zelí a šťáva z kysaného zalí, česnek, baby špěnát) a zeleninové šťávy (šťáva z červené řepy), některé druhy ovoce (např. borůvky), semínka (chia, lněná) a za studena lisované oleje (lněný, konopný olej), ryby (dvakrát až třikrát týdně), obilné kaše (jáhlová, pohanková).

Detoxikace začíná od střev

„Luštěniny obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která povzbuzuje činnost střev a tím působí jako prevence zácpy a rakoviny tlustého střeva. Rozpustná vláknina na sebe váže cholesterol a tím výrazně snižuje riziko srdečních onemocnění. Díky detoxikačním účinkům, chrání vláknina trávicí soustavu a má protirakovinné účinky. Luštěniny jsou také bohaté na vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, železo a kvalitní rostlinné bílkoviny. V oblastech, kde se konzumuje hodně luštěnin, umírá mnohem méně lidí na infarkt myokardu a rakovinu tlustého střeva.“ vysvětlil Mgr. Milan Merva s tím, že na vlákninu jsou bohaté právě luštěniny, tedy hrách, čočka, fazole a cizrna.

To jsou přesně ty potraviny, které si připravíte jednoduše, rychle a v jídelníčku by rozhodně neměly chybět. Navíc jsou levné a snadno dostupné. Mohou tak posloužit i jako malý návod k tomu, jak se dobře, kvalitně a přitom levně najíst. Navíc i odborníci doporučují zařadit do jídelníčku pravidelnou dávku luštěnin, což potvrzuje Mgr. Milan Merva: „Luštěniny je dobré zařadit do jídelníčku alespoň jednou týdně. V období detoxikace klidně dvakrát až třikrát týdně.“

Důležitý je pitný režim

Dalším detoxikovaným orgánem jsou játra. Pro stimulace jater se doporučuje pití šťávy z červené řepy, extrakt z ostropestřce mariánského. „Šťávu z červené řepy doporučuji vypít po výkonu aktivním lidem, sportovcům (vrcholovým i rekreačním), či lidem s náročnou fyzickou prací. Regenerace po výkonu bude rychlejší,“ vysvětlil Mgr. Milan Merva.

Grepové kapky a lichořeřišnice jsou na posílení organizmu. Extrakt z grepových kapek působí až proti osmi stovkám kmenů bakterií a virů, proti stovce kmenů plísní a také proti jednobuněčným parazitům. Bioflavonoidy, v grepových kapkách obsažené, navíc ulehčují trávení, čistí organismus a posilují imunitu.

Lichořeřišnice se používá, jako přírodní antibiotikum při zánětech dýchacích a močových cest, proto se někdy také zařazuje její extrakt při detoxikačních kůrách.

Pro správnou funkci ledvin dodržujte pitný režim. Pijte čistou pramenitou vodu (na 1 kg tělesné hmotnosti 25-40 ml vody, záleží na aktuálním prostředí, fyzické aktivitě, teplotě okolí apod.).

 

Dopřáváme každoročně svému obydlí jarní úklid, tak ho dopřejme i našemu tělu. S chutí do toho!

Mgr. Milan Merva